Bio

 

 

 

Martin Brunner účinkoval v souboru Ventil Duo, se kterým se v osmdesátých letech minulého století zúčastnil kromě polského festivalu Jazz Juniors v Krakově všech tehdejších československých jazzových festivalů a získal na nich spolu s kolegou Jiřím Vyšohlídem řadu ocenění - 1. místo Zlaté vřídlo v Karlových Varech na Československém jazzovém festivalu (viz foto) nebo Zvláštní cenu na festivalu uměleckých agentur v Ústí nad Labem, cenu za dramaturgii v Přerově a řadu ocenění dalších. Je zakládajícím členem Orchestru Kontraband Milan Svobody, jehož založení inicioval.... 

... Tento profesionální orchestr působil od roku 1986 dodnes. Kontraband je společnost 18. hudebníků - sólistů, vesměs osobností moderní české jazzové scény. Tento originální big band se formoval koncem osmdesátých let během letních jazzových dílen ve Frýdlantě, kde Svoboda působil jako lektor, a po úspěšných vystoupeních na mezinárodním festivalu v Karlových Varech 1988 (Grand Prix) a festivalu big bandů v Dortmundu následující rok (první cena) se definitivně etabloval na naší i mezinárodní hudební scéně. 

Velký ohlas měly jeho koncerty na festivalech v Německu (Nürnberg, Viersen, Mannheim, Heilbronn, Göttingen, Saarbrücken, Ingolstadt, Trier, Regensburg, Dieseldorf), v Rakousku (Vídeň, Wiesen, St. Ingbert), ve Francii (Mulhouse, Pau, Metz), v Polsku (Krakow, Wroclaw), v Belgii (Gaume Jazz Festival) a na všech významných festivalech v Čechách a na Slovensku. Několik jeho koncertů také odvysílaly televizní společnosti (EBU, WDR, BR 3, CT). Jednotliví členové orchestru se uplatňují jako vyhledávaní studioví hráči, spolupracují s dalšími známými skupinami a řada z nich vede své vlastní soubory.

Přibližně sedm let hrál Brunner v pražské jazzové kapele Jazz Fragment, se kterou také natočil album Anaconda.

 S rockovou skupinou Spektrum hrál s přestávkami přes deset let. Dalšími zajímavými soubory, které Brunner spoluzaložil jsou Znamení dechu - bronzové vřídlo na mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech a Nezávislé sdružení volné improvizace s Leonou Machálkovou a Lubomírem Holzerem. Ve své mnohaleté hudební praxi na nejrůznějších pódiích festivalů a klubů v nejrůznějších hudebních sestavách si zahrál hrál s Karlem Velebným, Rudolfem Daškem, Jiřím Stivínem, Janou Koubkovou, Mirkou Křivánkovou, Leonou Machálkovou, Janem Spáleným a jeho Amatérským sdružením profesionálních hudebníků, Kamilem Střihavkou, Lucií Bílou, Bratry Tesaříky, Danielem Hůlkou, Michalem Pavlíčkem, Michalem Gerou, polským saxofonistou Januszem Muniakem, rakouským saxofonistou Sigi Finkelem, Zdeňkem Fišerem, Jaromírem Helešicem (v kapele Baobab a v duu) a s mnoha dalšími.

Je vyhledávaným vernisážovým specialistou jak sólo tak v komorních seskupeních. Účinkoval na vernisážích výtvarníků Renčína, Suchánka, Lamra, Slívy, Roučky a spousty dalších.

Vyučoval  s přestávkami na ZUŠ Nový Bydžov, ZUŠ Na Střezině a ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové flétny  a improvizaci. Dnes učí na ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři flétnu, saxofon, improvizaci a vede školní Big Band hraběte Šporka.

Počátkem devadesátých let inicioval vznik jazzového festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové, který spoluorganizuje a dělá mu dramaturga od roku 1995 s dvouletou pauzou dodnes.

Martin Brunner hraje na albech

                   Ventil duo                               Ventil Duo                                       Panton

                   Jazz Fragment                        Anakonda                                       Panton

                   Kontraband                            Jen tak dál                                       Panton

                   Kontraband                            Vánoční písně a koledy                 Lotos

                   Kontraband                            Live At Viersen                                P&J Music

                   Kontraband                            Family                                               Lotos

                   Kontraband                            Goes To Town                                P&J Music

                   Prague Big Band                   At Lucerna Hall                              Lotos

                   Spektrum                                 It´ s Only Rock And Roll                Forst Records

                   Old Way                                    Brunner / Šindler                            BrrRec