Brunner / Šindler
Martin Brunner (flétny), Jaroslav Šindler (kytara)
MARTIN BRUNNER /flétny/ & JAROSLAV ŠINDLER /kytara/
Pro hru dua je charakteristická improvizace a maximální vzájemná komunikace hudebníků. Repertoár tvoří vedle vlastních (Medvědí tanec, Khumbu, Old Way…) skladby Johna Coltranea, Milese Davise, Keithe Jarretta, Chicka Corey, Charlie Parkera, Rahsaana Rolanda Kirka nebo Billy Cobhama, pestrého stylového zaměření od latiny, přes rock po swing. Jazzová témata ale většinou netvoří důsledně klasický rámec pro obehrávání harmonie, ale jsou spíš volnou inspirací, impulzem pro improvizaci. Duo nehraje akademicky, ale velmi emotivně. Martin Brunner / Jaroslav Šindler hrají v pražských klubech (Jazz Dock, Reduta, U malého Glena … ) a na festivalech (Ozvěny Jazz Goes to Town v Litomyšli, Galerie Tachov, Galerie Trutnov, Polička Jazz Festival, Jazz Goes To Town apod. ). V žižkovském studiu Music Box duo Martin Brunner a Jaroslav Šindler natočilo svoje první album OLD WAY (2011). V současnoti je připravováno druhé album, které je záznamem vydařeného koncertu na festivalu v Hradci Králové LIVE AT JAZZ GOES TO TOWN.
Z programu - Polička Jazz Festival
Martin Brunner je nejen zakladatel, šéf a dramaturg hradeckého festivalu Jazz Goes to Town, ale je také vynikající muzikant. Má za sebou angažmá v řadě hudebních uskupení (Ventil Duo, Jazz Fragment, Znamení dechu, Spektrum), je zakládajícím členem Kontrabandu Milana Svobody, s nímž vystoupil na řadě evropských festivalů.
Jaroslav Šindler, jazzový kytarista a pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka, je osobností řady jazzových formací. Byl zakládajícím členem kapely E.S.P., spolupracoval mimo jiné s Janou Koubkovou, Františkem Uhlířem, Irenou Budweiserovou a Jiřím Stivínem.
Hudba dua je plná improvizace, emocí, energie a skvělé komunikace obou muzikantů.
Sleevenote pro CD M. Brunnera a J.Šindlera, květen 2011
Před mnoha lety jsem měl štěstí na setkání se spisovatelem Bohumilem Hrabalem v pražské hospodě U zlatého tygra. Vypili jsme spolu pár piv, povídali o všeličems, ale hodně mně zaujala jeho teorie, že věci nebo události se vrací v kruhu. Často si na to vzpomenu, protože je to pravda.
Kdysi jsem jezdíval do Prahy hrát s kytaristou Jaroslavem Šindlerem. Seznámili jsme se na nějakém jam session při jeho koncertu s Janou Koubkovou na kolejích na Strahově. Naše spolupráce vyvrcholila společným koncertem hradeckého Ventil Dua, ve kterém jsem tenkrát hrál s kolegou klarinetistou Jirkou Vyšohlídem. Speciálně pro festival Jazz Praha jsme Ventil Duo rozšířili na kvartet o perkusistu Imrana Musu Zangiho a o Jardu. Potom zase úplně v jiném čase si mi stěžoval Jiří Stivín, že v Čechách není pořádný kytarista, no tak jsem mu oponoval, že je a od té doby s ním Jaroslav hraje dodnes.
U Stivínů je tradice, že když je pátek třináctého, tak to je důvod oslavit datum muzikou. Potkávají se tu klasičtí i jazzoví muzikanti, výtvarníci, přátelé a střídají se hudebníci i žánry. Cestou ze Všenor do Bráníka z jednoho takového hraní jsme se Jardou domluvili, že naše dávné společné hraní, po asi pětadvaceti letech, obnovíme. Rozumíme si velmi dobře jako lidi i jako muzikanti, na každou zkoušku nebo koncert se vždycky těším. A po roční spolupráci jsme začali v druhé polovině ledna točit cédéčko. Chtěli jsme všechno točit maximálně soustředěně jako koncert, bez odbíhání do režie a zpátky. Prostě nejdřív jsme nastavili zvuk a potom to dvakrát všechno sjeli, něco přitočili, aby byla rezerva, a nějaká krátká překvapeníčka pro posluchače. Pak to probrali, vybrali lepší verze, smíchali zvuk. Snad to dopadlo fajn.
Když jsem na zkoušce u Šindlerů v kuchyni, v jejich chaloupce v Braníku, tak jako před těmi pětadvaceti lety, často si vzpomenu na pana Hrabala. Ano zase se něco vrátilo. A je to radost.
/Martin Brunner
Na počátku osmdesátých let se na české scéně objevily dvě zajímavé formace. Z jazzového varu kolem divadla Drak v Hradci Králové v polovině sedmdesátých let se vynořilo v roce 1981 Ventil Duo, jež svoji stylovou náplň nazvalo „ventilací“ jazzem. Jeho členy byli saxofonisté a flétnisté Jiří Vyšohlíd a hradecký rodák Martin Brunner (1953). Svůj osobitý styl založili na moderní jazzově improvizaci, na vlivu jazzrocku a na hudebním humoru. V roce 1985 vyšla Ventil Duu jediná nahrávka – v sérii EP Mini Jazz Klub pět titulů nahraných v hradeckém studiu československého rozhlasu, z nichž píseň Jaroslava Ježka V domě straší duch, se objeví také v závěru tohoto CD.
V témže roce se z amatérského podhoubí objevila na lidové konzervatoři, posléze ve školním orchestru Veleband pedagoga a předního jazzmana historie českého moderního jazzu Karla Velebného, šestice hudebníků, z nichž saxofonista Štěpán Markovič sestavil skupinu E.S.P. Kapela pojmenovaná po skladbě Waynea Shortera a Milese Davise (vyšla na stejnojmenném albu roku 1965) se orientovala na aktuální dění v hlavním proudu moderního jazzu. Jejím kytaristou byl rodák z Městce Králové Jaroslav Šindler (1951).
Od osmdesátých let uplynula dlouhá doba, v níž se Martin Brunner a Jaroslav Šindler dobře zavedli na tuzemské jazzové scéně, nejen jako muzikanti, ale také jako pedagogové. Martin mimo jiné hrál v Kontrabandu Milana Svobody, Jaroslav se stává významným spoluhráčem Jiřího Stivína. Martin zakládá v roce 1995 tradici nejrozsáhlejšího mezinárodního jazzového festivalu u nás Jazz Goes To Town v Hradci Králové a je jeho dramaturgem, Jaroslav v roce 2002 vydává Kytarová praktika a učí na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze jazzovou kytaru a improvizaci. Oba naleznete na celé řadě LP a CD nahrávek tuzemské diskografie a milovníky komorních jazzových projevů určitě potěší intimita setkání kytary Jaroslava Šindlera a flétny Martina Brunnera s nezapomenutelnými tématy moderního jazzu.
/Vladimír Kouřil
Technické podmínky dua
počet účinkujících na jevišti: 2
nástrojové obsazení: flétna + kytara
mikrofony pro nástroje: 1x pro flétnu a konferování
linky pro nástroje: 1x pro kytaru, mikrofon nebo kanon
ostatní požadavky na techniku: 1x židle s opěradlem bez područek
stage plán:
kytara flétna
X
V menších prostorách se muzikanti ozvučí sami.